czwartek, 5 września 2024

Obserwatorium meteorologiczne przy ul. Wietrznej. Zapomniana historia odkryta na nowo.



Opowiem Wam świetną historię. Po pewnym czasie odkryłem, że w mojej okolicy istniał bardzo ciekawy obiekt. Przy ul. Wietrznej we Wrocławiu mieściło się dawne obserwatorium meteorologiczne. Jego wpływ na życie miasta był znaczny, a wyposażenie przetrwało do czasów współczesnych. Chcecie poznać ciekawe i sensacyjne fakty odnośnie tego miejsca? Zapraszam do lektury.

Jest takie miejsce na Krzykach (obecnie zabudowane przez szaloną "deweloperkę"), które wydaje się być wyjątkowe. Przeglądając radziecki plan Wrocławia z 17.04.1945 r. z zaznaczoną linią frontu, w moje oko wpadło pewne oznaczenie na mapie, napisane kolorem czerwonym. 

Pod numerem 74 zaznaczona była stacja meteorologiczna. -Co??? Mój okrzyk odciągnął nawet żonę od telewizora. - To znaczy, że pod moim nosem istniało takie cudo? - zadałem sobie już w myślach to pytanie i dreszcz przeszedł mi po całym ciele. Lubię takie historie - lekko zapomniane i przykryte kurzem wspomnień. To zdarzenie z radziecką mapą taktyczną odsłoniło miejsce, już nie istniejące, ale mające bogatą przeszłość. Mowa o Obserwatorium Metereologicznym i Sejsmologicznym (dawne) - Erdbebenwarte Breslau-Krieten.

O to co podaje portal dolny-slask.org.pl:
 
W budynku znajdowały się sensory: sejsmografy Wiecherta - pionowy z wahadłem o wadze 1450 kg i dwuskładowy poziomy z wahadłem o wadze 1000 kg, zapis odbywał się na kopconym papierze. Działalność Obserwatorium zaczyna się gdzieś na początku 1909 roku, ma przerwę w działalności w latach 1916-1928, a funkcjonuje aż do 1945. W późnych latach 30 oraz 1943-45 brak jakichkolwiek informacji.

Sejsmometry były umieszczone w piwnicy willi na przedmieściach Wrocławia. 
Szerokość: 51.0667 N
Długość: 17.0000 E
Wysokość: 125 m
Głębokość: ok. 3 m
 
 
Willa została zniszczona przez artylerię i ogień w 1945 r. Obserwatorium było własnością Technische Hochschule Breslau (ob. Politechnika Wrocławska) ale finansowane w części przez administrację miasta. Początki obserwatorium w roku 1909 wiążą się z Maxem von dem Borne – założycielem. W latach 1928-1943 obserwatorium było kierowane przez Ludgarda Mintropa. Na okres lat 1928-1929 sejsmografy zostały przeniesione na Liebichshohe (ob. Wzgórze Partyzantów) w centrum Wrocławia, prawdopodobnie z powodu jakichś prac budowlanych na stacji.

Dwa sejsmografy Wiecherta zostały wydobyte z ruin w 1945 przez prof. Stenza i prof. Olczaka wraz z pewną ilością archiwalnych papierów z zapisami. Sejsmografy zabrano do RAC gdzie zostały naprawione przez p. Barona. W 1959 r. przekazano je do CHZ gdzie były użytkowane aż do 1984 i gdzie pozostają do dziś. Zapisy na papierze z obserwatorium BRE zaginęły pomiędzy 1959 a 1973 rokiem.
 
Wypalona willa pozostawiona została własnemu losowi aż do wczesnych lat 70, kiedy to z przyczyn bezpieczeństwa została zburzona, a piwnice zasypano ziemia. Obecnie zwarta zabudowa miejska dotarła już do miejsca, gdzie mieściło się obserwatorium i  ta działka została szczelnie zabudowana.

Zdjęcia pochodzą z serwisu fotopolska.eu oraz polska-org.pl


Powered By Blogger