czwartek, 20 września 2012

Dalków - wieża mieszkalna odzyskuje swój dawny blask

Dolny Śląsk obfituje w urokliwe miejsca te znane i mniej znane. Kto interesuje się tematem wie, że w promieniu 30 km od Wrocławia znajduje się tyle miejsc i obiektów wartych zwiedzania/obejrzenia, że nie wystarczy całego roku, aby tego dokonać. A już poznanie całego regionu zajmie nam z pewnością kilka, a może kilkanaście lat. Chciałbym Was dziś zaprosić na krótką wycieczkę do małej miejscowości w powiecie polkowickim - do Dalkowa. Dlaczego tam? Od kilku miesięcy pewien "szaleniec", a mój dobry znajomy, porwał się na odbudowę bardzo zniszczonej wieży mieszkalnej. O tym jakie funkcje spełniała wieża, gdzie leży Dalków i po co to całe zamieszanie, przeczytacie poniżej, zapraszam:

Dalków (niem. Dalkau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Gaworzyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego. We wsi znajduje się Pałac z XVII w. oraz wspomniana już Wieża mieszkalna z XV w.

Wieża mieszkalna to inaczej wieża rycerska(ang. Tower house, niem. Burghügel lub Wohnturm) to rodzaj wieży o charakterze mieszkalno-obronnym, budowanych przeważnie w okresie średniowiecza (znane są przykłady wieży mieszkalnych z XVII w. z obszaru Wysp Brytyjskich) jako siedziby średniozamożnego rycerstwa. Tego typu wieże występowały na obszarze praktycznie całej Europy.

W Polsce budowę tego typu obiektów zaczęto pod koniec XII wieku i budowano głównie do XV w, kiedy zastąpione zostały przez wieżowe formy dworów obronnych. Równolegle z nimi istniały rezydencje motte oraz strażnice w formie wieżowej (np. Radzymin koło Płońska).

Najbardziej znanym przykładem, choć nie jedynym, jest wieża rycerska w Siedlęcinie. Oprócz Dolnego Śląska takie wieże zachowały się na terenie południowej Polski (Chełm-Białawin, Stołpie, Tudorów i inne).

Podobna wieża, choć w opłakanym stanie istnieje obecnie w Dalkowie. Jeden człowiek, którego porwała do tego czynu pasja, z zawodu architekt, własnymi rękami postanowił odrestaurować i odbudować zapomnianą budowlę.

Oto jak Piotr opisuje tą wieżę na swoim blogu: "Wieża jest trzykondygnacyjna albowiem zaliczyłem również poddasze użytkowe, zbudowana na planie kwadratu. Jego wymiary w obrysie zewnętrznym wynoszą 7,77 x 7,65 m. Powierzchnia użytkowa: 133 m2, kubatura: 722 m3. Konstrukcja: Wieża wzniesiona została z eratyków i cegieł. W cylindrycznej wieżyczce, pokrytej niskim namiotowym dachem, znajdują się lewitujące niemalże dzisiaj drewniane stopnie klatki schodowej o układzie śrubowym. Budynek główny zaś z dachem z krótką kalenicą, pokryty był dachówką karpiówką układaną w koronkę."

Piotr tak dalej opisuje ten obiekt: "Pomieszczenia wieży nie posiadały wewnętrznych podziałów, czterospadowy dach kryty był dachówką karpiówką zwaną palcówką (od charakterystycznych stosowanych w czasach powstania wieży dachówkach, ręcznie formowanych z profilem wgłębień wzdłuż dachówki formowanych palcami dekarza). Koleba o grubości pół cegły, nakrywająca piwnicę budynku nie była otynkowana. Na jej podniebieniu były widoczne odciśnięte w zaprawie deski szalunku. Opierała się ona na odsadzkach uformowanych w ścianach północnej i południowej. Piwnicę oświetlało okno znajdujące się w ścianie zachodniej, rozglifione, przewężone od zewnątrz węgarami, z parapetem o formie poszuru, nakryte sklepieniem odcinkowym. Lico tej ściany wykonane było z eratyków i fragmentów cegieł. Natomiast lico ściany przeciwległej, zawierającej wejścia wymurowano z samych cegieł. Początek biegu tunelowych schodów prowadzących z terenu do piwnicy znajdował się w krótkim aneksie zlokalizowanym między budynkiem i klatką schodową, nakrytym daszkiem pulpitowym. Zachowana ścianka północna aneksu zawiera przymyk drzwi otwieranych na zewnątrz."

Zachęcam wszystkich do śledzenia poczynań Piotra i do wspierania odbudowy wieży mieszkalnej w Dalkowie. Można to robić na stronie http://wieza-mieszkalna.blogspot.com. Dzięki takim ludziom niektóre wiekowe zabytki na Dolnym Śląsku przetrwają jeszcze wiele lat. Materiały użyte w tym wpisie pochodzą ze strony Piotra (zdjęcia też), wikipedii oraz z własnej pamięci autora.

czwartek, 13 września 2012

Czy Telewizja Trwam przeprowadzi transmisję meczu Polska - Anglia?

To pytanie zawarte w tym wpisie jest zupełnie poważne. Okazuje się, że stacja telewizyjna o. Rydzyka prawdopodobnie przeprowadzi transmisję meczu el. MŚ 2014 Polska - Anglia i jest w stanie zapłacić za to 1 mln euro.

W dzisiejszym dziennik.pl czytamy: "Pieniądze nie są dla nas problemem. Ten mecz będą chciały oglądać miliony osób, więc zainteresowanie reklamodawców jest duże. Już mamy chętnych. Rozmawiałem już też ze Sportfive. Byli najpierw trochę przestraszeni, ale uspokoili się, gdy wysłałem do nich oficjalne pismo. Jestem przekonany, że uda nam się porozumieć - tłumaczy gazecie.pl poseł PiS, Andrzej Jaworski. To jest doskonała okazja dla Telewizji Trwam, żeby zdobyć nowych widzów. Ojcu Rydzykowi ten pomysł się bardzo spodobał - dodaje polityk. Spotkanie ma komentować znany dziennikarz sportowy.

Spotkanie miała kupić TVP, jednak publiczny nadawca chciał zapłacić tylko 300 tysięcy euro. Właściciel praw do transmisji, firma Sportfive, chce jednak za mecz aż milion euro. Obie firmy nie doszły więc do porozumienia."

Kto będzie komentował to spotkanie? Niektórzy wskazują na Krzysztofa Miklasa. Złośliwi mówią, że będzie to s. Leonila :)

środa, 12 września 2012

Jerzy Dudek gra w golfa

Wszystko zaczęło się trochę przypadkowo, gdy znalazłem stary kij golfowy w swoim ogrodzie – wspomina Jerzy Dudek. Był lekko zardzewiały i leżał pod choinką. – Jak zacząłem odbijać plastikowe piłeczki mój ogrodnik powiedział: „Masz bardzo ciekawy swing, grałeś kiedyś w golfa?” Odpowiedziałem, że robię to pierwszy raz. Na co on: „Musisz spróbować, zagrajmy”. I poszedłem z nim na jedną rundę.

Swoja pasję bramkarz rozwijał jeszcze za czasów gry w Realu Madryt. Grał m.in. z José Hernándezem, znanym w sportowym światku jako Guti. – Jak mieliśmy wolne poniedziałki, bo nie było Ligi Mistrzów, uciekaliśmy od razu na pole golfowe – mówi w rozmowie z portalem Menstream.pl.

Jerzy Dudek mierzył się również z polskimi sportowcami i celebrytami. Grał z Mariuszem Czerkawskim czy Mateuszem Kusznierewiczem. Z aktorów z Krzysztofem Materną i Tadziem Drozdą. – Na polu byli również Wójcikowie z Ani Mru-Mru – wylicza bramkarz. Jerzy Dudek to ubiegłoroczny Mistrz Polski Golfistów Celebrytów. W tym roku zajął drugą pozycję.

Mimo osiągnięć bramkarz zdradza, że nie zamierza zostać zawodowcem. Na pole golfowe chodzi w zupełnie innym celu. – Prawie nikogo tam nie ma, więc można naprawdę odpocząć, zresetować się i wyciszyć – przyznaje.

Nawet w golfie pojawia się jednak stres, przede wszystkim na turniejach – Jak kopnę piłkę, to wiem na jaką odległość. Wszystko jest kontrolowane. Natomiast golf nie jest dla mnie dyscypliną do końca opanowaną – mówi.

Jerzy Dudek przyznaje jednak, że jest bardzo cierpliwym zawodnikiem. Nigdy nie rzucił kijem po nieudanym zagraniu, ani nie kopnął w złości piłeczki. – To akurat się nie zdarzyło, ale nie raz padło przekleństwo. Generalnie staram się jednak trzymać emocje na wodzy. Z golfem jest tak jak z innymi dyscyplinami: jeśli nie potrafisz ujarzmić własnych emocji, będziesz miał ciężko i tylko się sfrustrujesz. Ja nie chodzę na golfa żeby się denerwować, tylko odpoczywać – mówi były bramkarz Realu Madryt.

Cały wywiad z Jerzym Dudkiem przeczytać można w portalu MenStream.pl.

niedziela, 9 września 2012

Święto Plonów w Dzierżoniowie czyli dożynki województwa dolnośląskiego 2012

Jak donoszą lokalne media w Dzierżoniowie odbyło się święto plonów województwa dolnośląskiego. Relacja ks. Ziemskiego:

Biskup Ignacy Dec przewodniczył 9 września uroczystej Mszy świętej z okazji Dolnośląskich Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się w Dzierżoniowie.

- Dzięki Bożej dobroci zostały zebrane plony i zapewnione środki do życia na kolejny rok. Za dary ziemi należy się wdzięczność, która jest cnotą bardzo oczekiwaną - powiedział bp Ignacy Dec - na wdzięczność czekają ludzie. Z doświadczenia własnego wiemy, że człowiekowi robi się cieplej na sercu, gdy usłyszy słowo „dziękuję” za jakiś gest na rzecz drugiego człowieka, lub dobrze wypełniony obowiązek - dodał biskup świdnicki.

Centralnym punktem uroczystości dożynkowych była Msza święta w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Uczestniczyli w niej licznie zebrani wierni z wieńcami dożynkowymi, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz państwowych i samorządowych. Po Mszy świętej barwny korowód dożynkowy przeszedł z kościoła na stadion miejski, gdzie miały miejsce dalsze obchody święta plonów województwa dolnośląskiego.

Na wieczór zaplanowano koncert zespołu Golec uOrkiestra, zabawę dożynkową oraz pokaz sztucznych ogni.

Dożynki obchodzone są tradycyjnie w jedną z niedziel września. Ich istotą jest dziękczynienie za plony zebrane podczas ostatnich żniw. Tegoroczne dożynki województwa dolnośląskiego odbywają się na terenie diecezji świdnickiej.

ks. Łukasz Ziemski/Dzierżoniów

sobota, 8 września 2012

GRZEGORZ TURNAU Z ZESPOŁEM w Centrum Kultury Wrocław-Zachód

A teraz informacja dla wszystkich fanów Grzegorza Turnaua.

W piątek 5. października Centrum Kultury Wrocław – Zachód przy ul. Chociebuskiej 4-6 zaprasza na koncert klasyka polskiej poezji śpiewanej. Sentymentalna podróż poprzez najbardziej znane utwory Grzegorza Turnaua, jak „Cichosza” czy „Bracka”, zaprowadzi nas do piosenek z najnowszej, autorskiej płyty krakowskiego barda. 

Grzegorz Turnau, artysta wszechstronny, jako pianista i aranżer wypracował łatwo rozpoznawalny, pełen czaru i elegancji styl. Wrocławski koncert współtworzony przez jednych z najlepszych, polskich muzyków: Roberta Kubiszyna czy Cezarego Konrada,  zaobfituje w wiele muzycznych niespodzianek nawiązujących do fascynacji i inspiracji muzycznych Grzegorza np. Billy Joela czy The Beatles. Bilety w cenie 60 zł.

Grzegorz Turnau będąc przewodnikiem publiczności prowadzi z nią dialog spełniając jej oczekiwania dotyczące repertuaru. W zależności od emocji, które towarzyszą koncertom, zmienia się lista utworów wykorzystywanych przez Grzegorza. Dlatego każde spotkanie z widzami jest inne i niepowtarzalne. Każdy spektakl jest unikatowy.

W koncercie udział biorą: Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian Robert Kubiszyn – gitara basowa Cezary Konrad - perkusja

GRZEGORZ TURNAU Z ZESPOŁEM Piątek, 5 października 2012 r., godz. 20.00 Bilety: 60 zł  Centrum Kultury Wrocław-Zachód ul. Chociebuska 4-6, Wrocław

Ośrodek "NASZ DOM" w Gębicach

No i stało się. Po kilku dniach i tygodniach ruszyła nowa strona Ośrodka Pedagogiczno-Rehabilitacyjnego "Nasz Dom" w Gębicach. Stronę zbudowałem na wordpressie i powiem szczerze, jest to chyba obecnie najlepszy CMS dla mnie. Pomijając sprawy techniczne chciałbym was zaprosić na stronę http://gebice.cba.pl gdzie dowiecie się szczegółów o działalności tej placówki. Dom i ośrodek położone są w malowniczej wsi na skraju Puszczy Noteckiej, a prowadzą to wszystko siostry felicjanki. Dzieci mają bardzo dobre warunki do rehabilitacji i odpoczynku. Polecam również wszystkim zapracowanym wypoczynek w pokojach gościnnych. Kontakt do sióstr znajdziecie równiez na tej stronie.
Powered By Blogger