piątek, 23 stycznia 2015

Wracają pociągi na Dworzec Świebodzki

Stało się! Szybki telefon od znajomego - Ty wiesz, że wracają pociągi na Dworzec Świebodzki? Szybsze tętno, święcące oczy i uśmiech na twarzy. No nareszcie - pomyślałem. Kolega nie trzymał mnie długo w błogiej nieświadomości i szybko dodał, że chodzi o kolej, ale w skali mikro. Duża radość okazała się przedwczesna, ale pojawiła się nadzieja, że jest to kolejny krok w dobrą stronę. A poniżej informacja, którą przekazał mój dobry znajomy dowcipniś.

26 stycznia na dworzec Wrocław Świebodzki wrócą pociągi. O 12:00 pierwsi goście zobaczą największą w Polsce makietę kolejową.

Makieta w skali 1:22,5 zajmuje przestrzeń ok. 150 metrów kwadratowych i wręcz przytłacza poziomem szczegółowości prezentowanych elementów. Są tam doskonale odwzorowane lokalizacje charakterystyczne dla Dolnego Śląska (m. in Wrocławski Rynek i Dworzec Świebodzki, kolejka górska na Śnieżkę) a także tramwaje, mosty, wiadukty i oczywiście pociągi. Niecodzienny eksponat został stworzony przez pasjonatów z grupy Kolejkowo. 12 modelarzy pracowało nad nią przez dwa lata poświęcając na to łącznie ok. 60.000 roboczogodzin.

– Makieta składa się z prawie 100 stworzonych przez nas budowli. Niemal wszystko co zobaczycie jest wykonywane i malowane ręcznie. Każdy element, poczynając od okien, poprzez literki, na tralkach kończąc zrobiliśmy sami. Kiedy już skończyliśmy przygotowanie poszczególnych elementów, zajęliśmy się ustawianiem całości. Zaczęliśmy od największych elementów, sukcesywnie dokładając coraz mniejsze. Na końcu skupiliśmy się na detalach. Wiele przedstawionych na makiecie elementów jest ruchomych. Oprócz pociągów po makiecie poruszają się samochody oraz tramwaj. Warto też wspomnieć o specjalnym oświetleniu odzwierciedlającym zjawisko nocy i dnia. – mówi członek grupy kolejkowo Jakub Paczyński.

Kolejkowo świetnie wpisuje się w działania kulturalne realizowane na dworcu Wrocław Świebodzki. Do tej pory na przełomie sierpnia i września 2014 odbył się tam, bardzo dobrze przyjęty przez Wrocławian, Świebodzki Targ Kultury. W ramach wydarzenia uczestnicy mogli obejrzeć filmy w kinie plenerowym, uczestniczyć w licznych warsztatach, posłuchać muzyki na żywo czy obejrzeć spektakle teatralne. Ponadto w październiku odbył się tam finał Avant Art Festival.

inf.pras.pkp


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz