środa, 7 października 2015

UNICEF: od 1989 roku ubyło w Polsce ponad 4 miliony dzieci

Od 1989 roku liczba dzieci w Polsce zmniejszyła się o ponad 4 miliony - z 11-stu do 7 milionów obecnie. Takie dane podaje UNICEF w otwartym dziś serwisie informacyjnym "DzieciwPolsce.pl ". Według publikacji tej organizacji, powodem malejącej liczby dzieci są procesy demograficzne.

Ewa Falkowska z UNICEF Polska podkreśla, że nasz kraj jest w ostatniej trójce w Unii Europejskiej pod względem dzietności kobiet w wieku od 19 do 49 roku życia. Jak mówi - jest to wynikiem procesów społecznych, ekonomicznych i kulturowych. W Polsce zdolność do naturalnej zastępowalności pokoleń straciliśmy po 1989 roku. Od tamtej pory współczynnik dzietności jest coraz mniejszy. 25 lat temu wynosił ponad dwoje dzieci na kobietę a obecnie poniżej 1,3 . Słabsze wskaźniki dzietności od Polski są tylko w Portugalii i Hiszpanii. Wzorem mogą być natomiast takie kraje jak: Francja, Irlandia, Szwecja czy Wielka Brytania.
 
W serwisie "DzieciwPolsce.pl" można też znaleźć dane statystyczne na temat ubóstwa dzieci, opieki zdrowotnej, edukacji opieki przedszkolnej i żłobkowej nad dziećmi.
Agnieszka Tylusiewicz- Pacek z UNICEF Polska zapewnia, że serwis będzie zawierał informacje uaktualniane co pół roku, będzie też uzupełniany o nowe dziedziny dotyczące życia dzieci. Mają pojawić się między innymi kompleksowe informacje o niepełnosprawności dzieci i o problemach dzieci - cudzoziemców, co jest tematem szczególnie aktualnym.
 
UNICEF w Polsce chce zachęcić rząd do kompleksowego spojrzenia na problemy dzieci i utworzenia strategii na rzecz najmłodszych członków społeczeństwa.
 
UNICEF zamierza serwisem "DzieciwPolsce.pl" zainteresować także organizacje pozarządowe, media, instytucje naukowe, a także samorządy.

źródło: IAR Bożena Falkowska/K.P. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz