piątek, 4 lipca 2014

Brave Festival 2014 - na początek "Światło Azji"

Nieme kino i muzyka na żywo. Przebój filmowy z lat 20. ubiegłego wieku z towarzyszeniem zespołu z Radżastanu. Już dziś rusza 10. edycja Brave Festival! Inauguracyjna projekcja filmowa o 19:30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Tegoroczny Przegląd Filmowy Brave Festiwal otwiera ,,Światło Azji" - niemy film nakręcony przez Franza Ostena i Himanshu Raia w 1925 roku. Produkcja jest adaptacją książki Edwina Arnolda o tym samym tytule. Opowiada o życiu Buddy. Film w swoim czasie okazał się wielkim kinowym przebojem w Niemczech oraz Indiach. Do dziś pozostaje niezwykłym przykładem udanej współpracy twórców z odmiennych kręgów kulturowych. 

- W przypadku ,,Światła Azji" aktorzy pochodzili z Indii, ekipa filmowa  z Niemiec. Sam film został zrealizowany z wielkim rozmachem - widowisko powstało przy wsparciu maharadży Dźajpuru - mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival.
Seansowi będzie towarzyszyła muzyka grana na żywo przez indyjski zespół Divana Ensemble. Grupa zrzesza najbardziej utalentowanych muzyków z Radżastanu. - Muzyka zespołu to niezwykłe połączenie zapadających w pamięć melodii, przejmujących głosów i innowacyjnej rytmiki, którymi charakteryzuje się tradycyjna muzyka z tamtego regionu. To warto usłyszeć! - dodaje Marek Mieleszko.

W tym roku po raz pierwszy Przegląd Filmowy Brave Festival poprzedza część poświęconą spektaklom. W ciągu najbliższych 7 dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć 28 filmów w ramach trzech cykli tematycznych - Brave Focus, Brave Contexts oraz Brave People Doc. Film o młodości Buddy zapoczątkuje pierwszy z nich, który skupi się na Indiach, mieszkańcach tego kraju i ich niezwykłej kulturze. Wszystkie projekcje odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

11 lipca rusza część festiwalu poświęcona spektaklom i obrzędom. Zobaczymy artystów, spośród których wielu nigdy wcześniej nie występowało w Polsce, a nawet w Europie. Zaprezentują się takie indyjskie tradycje, jak Mudijettu czy Sarpam Thullal - ta ostatnia wykonywana ku czci bóstw węży ma zapewnić pomyślność jej uczestnikom. Spektakularny rytuał razem z przygotowaniami otwartymi dla publiczności potrwa ponad 5 godzin. We Wrocławiu wystąpi też Rama Vaidyanathan - mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego, z kolei obrzędowe pieśni Indii wykona Rupinder. Nie zabraknie postaci kontrowersyjnych - wystąpi wybitny choreograf Koffi Kôkô, który jednocześnie jest kapłanem Voodoo. Wśród artystów współczesnych, dla których ciało jest najważniejszym środkiem wyrazu, znajdzie się także Melanie Lomoff, tancerka baletu klasycznego uhonorowana Grand Prix na Paris International Dance Competition oraz Ziya Azazi, turecki artysta wykonujący wirujący taniec derwiszy we własnej interpretacji. To jego występ rozpocznie performatywną część Brave Festival.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz