niedziela, 9 września 2012

Święto Plonów w Dzierżoniowie czyli dożynki województwa dolnośląskiego 2012

Jak donoszą lokalne media w Dzierżoniowie odbyło się święto plonów województwa dolnośląskiego. Relacja ks. Ziemskiego:

Biskup Ignacy Dec przewodniczył 9 września uroczystej Mszy świętej z okazji Dolnośląskich Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się w Dzierżoniowie.

- Dzięki Bożej dobroci zostały zebrane plony i zapewnione środki do życia na kolejny rok. Za dary ziemi należy się wdzięczność, która jest cnotą bardzo oczekiwaną - powiedział bp Ignacy Dec - na wdzięczność czekają ludzie. Z doświadczenia własnego wiemy, że człowiekowi robi się cieplej na sercu, gdy usłyszy słowo „dziękuję” za jakiś gest na rzecz drugiego człowieka, lub dobrze wypełniony obowiązek - dodał biskup świdnicki.

Centralnym punktem uroczystości dożynkowych była Msza święta w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Uczestniczyli w niej licznie zebrani wierni z wieńcami dożynkowymi, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz państwowych i samorządowych. Po Mszy świętej barwny korowód dożynkowy przeszedł z kościoła na stadion miejski, gdzie miały miejsce dalsze obchody święta plonów województwa dolnośląskiego.

Na wieczór zaplanowano koncert zespołu Golec uOrkiestra, zabawę dożynkową oraz pokaz sztucznych ogni.

Dożynki obchodzone są tradycyjnie w jedną z niedziel września. Ich istotą jest dziękczynienie za plony zebrane podczas ostatnich żniw. Tegoroczne dożynki województwa dolnośląskiego odbywają się na terenie diecezji świdnickiej.

ks. Łukasz Ziemski/Dzierżoniów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz